Jak w profesjonalny sposób zrealizować pomysł na własną aplikację?

May 29, 2020
...

WARSZTATY PRODUCT DESIGN

Prowadzisz biznes, ale nie chcesz więcej tworzyć skomplikowanych formuł w Excelu? Korzystasz z gotowego programu, który za nic w świecie nie chce się dostosować do procesów w Twojej firmie…? To koszmary, które frustrują - utrudniają pracę
i pochłaniają czas. 

A może masz świetny pomysł na e-biznes i szukasz rozwiązania, które pomoże Ci go zrealizować? 

Czy wiesz, że istnieją świetne aplikacje, które dobrze działają i są przyjazne dla użytkowników? Możesz mieć taką aplikację
i dzięki niej realizować swój biznes sprawnie i bez niepotrzebnych nerwów!

Od czego zacząć tworzenie własnej aplikacji?

Jeśli masz już w głowie gotowy pomysł na aplikację - wiesz jakie powinna mieć funkcjonalności i do czego służyć, to świetnie! To bardzo ważny, pierwszy krok. Jednak nie wystarczy spisać swoich pomysłów i wysłać ich do kilku firm, które realizują takie projekty. Oczywiście są tacy, którzy obiecają Ci stworzenie doskonałej aplikacji tylko na podstawie notatek, ale w takim przypadku zalecamy ostrożność. Efekt finalny może mocno różnić się od Twojego wyobrażenia. 

Każdy projekt nowej aplikacji wymaga doprecyzowania szczegółów, zaplanowania wszystkich elementów i przewidzenia, jak to będzie ostatecznie działało. No i pewnie chcesz wiedzieć, ile to będzie kosztowało? Bez dobrego przygotowania przed przystąpieniem do realizacji cena Twojej aplikacji może być początkowo kusząco niska, ale później… będzie rosnąć z dnia na dzień. Nie daj się zaskoczyć! Na to też jest rozwiązanie. 

 

Ważny etap – warsztaty PRODUCT DESIGN

Dla spełnienia obu warunków – stworzenia kompletnej i funkcjonalnej aplikacji oraz prawidłowego oszacowania kosztów jej przygotowania – konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnych warsztatów PRODUCT DESIGN. W takich warsztatach udział bierzesz Ty i wskazane przez Ciebie osoby z Twojej firmy - najlepiej te, które będą później korzystać z gotowej aplikacji. Po stronie software house’u, który zrealizuje ten projekt, powinni pojawić się: project manager – Twój główny kontakt, deweloper, który to zaprogramuje, grafik
i specjalista od UI/UX – którzy zaprojektują, jak aplikacja będzie działać i wyglądać. Czasem na warsztaty zapraszani są także analityk biznesowy i marketer. Tak komplementarny zespół będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, podpowiedzieć najlepsze rozwiązania i przewidzieć skutki większości wspólnych decyzji już na etapie projektu Twojej aplikacji. Dla Ciebie to może być pierwsza aplikacja w życiu, dla nich na pewno nie! Warsztaty są też po to, byś mógł skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

Pierwsze godziny warsztatów to ustalenie podstawowych założeń dla Twojej aplikacji. W efekcie tego i późniejszej burzy mózgów powstaje zarys samej aplikacji, a często także cały pomysł na rozwiązanie, jego formę biznesową itp. Warsztaty pozwalają dokładniej zrozumieć i poznać specyfikę, zakres i działanie Twojego biznesu i do niego dostosować projektowane narzędzie. Analiza i wspólne omówienie jego wykonalności, funkcjonalności oraz ich działania, umożliwią optymalizację wymaganych i oczekiwanych elementów.

Po wspólnych warsztatach czas na prace analityczne i projektowe. Mając tak przygotowane materiały do pracy będą mogli nie tylko sprawnie działać, bez kolejnych pytań i wątpliwości dotyczących działania aplikacji, ale też prawidłowo ją wycenić. Dostaniesz pełny obraz tego jak powinna wyglądać wersja 1.0 (czyli tzw. MVP - Minimal Viable Product) – podstawowa, wymagająca najmniejszych nakładów wersja produktu, która choć najprostsza to działa i może zostać przedstawiona użytkownikom. Zaplanujesz także kolejne kroki rozwoju aplikacji dzięki ustaleniu tzw. „nice to have” – czyli zakresu docelowych funkcjonalności. 

 

Co jeszcze dają warsztaty?

Po zakończeniu warsztatów, otrzymasz „dokumentację powarsztatową”. To szczegółowy opis Twojego projektu i jego celów biznesowych, który zawiera:

  • słownik pojęć używanych w aplikacji,
  • charakterystykę „aktorów” – docelowych użytkowników aplikacji,
  • widoki i makiety – uproszczony podgląd Twojej docelowej aplikacji, 
  • opis ścieżek działania w aplikacji, którymi podążać będą użytkownicy,
  • dokładną estymację kosztów przygotowania aplikacji,
  • plan realizacji, z podziałem na etapy przygotowania i wdrożenia aplikacji.

Z przygotowanej dokumentacji dowiesz się, jaką formę współpracy oferuje Twój dostawca i na jakie wsparcie możesz liczyć na etapie wdrożenia aplikacji i później. Wszystko to napisane językiem zrozumiałym dla każdego - nie tylko dla doświadczonego programisty. Dokumentację możesz dowolnie wykorzystać. Na pewno pomoże Ci zrozumieć Twoją aplikację, również od strony technicznej, co może okazać się pomocne w rozmowach z inwestorami czy rozpocząć pracę ekipie od marketingu. Taki dokument pomaga też uzyskać wiarygodną wycenę przygotowania aplikacji od innych firm – warto dołączyć go do zapytania ofertowego. Propozycje otrzymane na takiej podstawie będą po pierwsze porównywalne, po drugie – będą odnosiły się do kompletnego, gotowego projektu aplikacji. 

 

Co zyskujesz dzięki warsztatom? 

W efekcie przeprowadzonych warsztatów otrzymasz gotowy i czytelny projekt Twojego pomysłu na aplikację. Poza tym poznasz dokładny harmonogram prac nad jej tworzeniem, dzięki czemu możesz zaplanować działania innych zespołów. No i przede wszystkim – nic Cię nie zaskoczy! Ani czas potrzebny do wdrożenia aplikacji, ani koszt jej przygotowania. To wszystko zapewni Ci spokój i pomoże zbudować przewagę biznesową.


Autor: 

Jacek Żmudziński Business Developement Director w Digital Sphere Sp. z o.o.

mail jz@digitalsphere.pl

telephone_receiver +48 798 715 113

comments